Dobieramy kijki

W kwestii wyboru kijków – podstawowym kryterium jest oczywiście długość. Wybór w odróżnieniu od nart, czy butów nie jest skomplikowany.

Mimo, że budowa ludzkiego ciała w przypadku poszczególnych osób różni się i różnice te nie zawsze są proporcjonalne – długości nóg, ramion, itp – to powszechnie stosuje się uniwersalną metodę doboru długości kijków.

Stajemy wyprostowani, chwytamy kijek od dołu pod talerzykiem i stawiamy go na ziemi. Jeśli opierając kijek, uzyskamy kąt prosty między przedramieniem i ramieniem, to możemy przyjąć, że kijek jest dla nas właściwy.

Długość to w zasadzie najistotniejsze kryterium. Producenci oferują kijki różniące się szatą graficzną, rękojeściami. Poza tym możemy mieć różnice pod względem materiałów, z których kije są wykonane – aluminium lub włókno węglowe. Standardem jest aluminium. Kijki z włókna węglowego są lżejsze, ale oczywiście droższe. W celu zwiększenia wytrzymałości na uderzenia w modelach z włókna węglowego stosuje się domieszki włókna szklanego.

Innym typem kijków są modele o regulowanej długości. Takowe stosuje się jednak częściej w turystyce, gdzie zaletą jest możliwość złożenia kija. Minusem kijków teleskopowych jest natomiast ich większy ciężar w stosunku do tradycyjnych kijków aluminiowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: